Zhoršuje sa vám zrak s rastúcim vekom? Potrebujete stále silnejšie dioptrie? Tradičný čínsky liečiteľ by vám oproti západnému medikovi na to nepredpísal nové sklá, ale upozornil by vás na slabosť vašej pečene. Ľudia, ktorí majú slabší element Drevo, t.j. pečeň a žlčník, majú vo väčšine prípadov problémy so zrakom. Okrem toho bývajú výbušný a ľahko sa vedia nahnevať. Majú radi kyslú chuť a zelenú farbu.

Článok pokračuje pod reklamou.

Yin orgán: pečeň,

Yang orgán: žlčník

zmyslový orgán: oči / zrak

tkanivo: šľachy a svalstvo

emócie: hnev a nedočkavosť

zvuk hlasu: krik

ročné obdobie: jar

farba: zelená

chuť: kyslá

 

Ročné obdobie:

Špeciálnu pozornosť v jarnom období – období „nového začiatku″ – treba venovať pečeni a žlčníku. Počas jari jeme väčšinou menej alebo aj držíme pôst, aby sme očistili telo z ťažkých a tučných jedál, ktoré sme skonzumovali počas zimy. Tým si prirodzene posilňujeme a prečisťujeme našu pečeň.

Článok pokračuje pod reklamou.

Odporúčané jedlá:

Zelenina – medzi plodiny, ktoré podporujú tento element patria najmä mladé zelené rastlinky, jarná cibuľka, zelený hrášok, hlávkový šalát, kel, brokolica, kyslá kapusta a kyslé uhorky

Obilniny – zelené pšeničné výhonky, ale aj výhonky iného obilia, ako raž či špalda.

Strukoviny – mungo fazuľa.

Korenie – element Drevo podporujú svojou chuťou citrón, limetka, jablkový ocot či umeocot.

Bylinky – petržlen, žerucha, skorocel.

 

Nevhodné jedlá:

Ľudia s oslabenou pečeňou majú zvyčajne slabosť v sladkostiach, mäsových výrobkoch a chlebíku. Tieto potraviny majú tendenciu znižovať energiu v tele počas jari a konzumácia ťažkých a mastných jedál v podobe mäsa spomaľuje funkciu pečene.

 

Príprava jedál:

Odporúča sa konzumovať kvasenú alebo surovú zeleninu, avšak pri nadmernej konzumácií surovej stravy môže dojsť k oslabeniu trávenia. Osobám, ktorým býva často zima, konzumácia surovej zeleniny môže skôr uškodiť. Uprednostňuje sa preto krátke naparovanie, pri ktorom nie je zelenina úplne zbavená živín.

 

Ako vybalancovať pečeň v prípade nerovnováhy?

Jesť menej

Vyhýbať sa jedlám bohatým na nasýtené tuky ako hovädzie/bravčové mäso, smotana, syry, vajíčka, margarín, rafinované oleje

Vyhýbať sa chemikáliám v jedle a vo vode, liekom, drogám, vysoko chemicky spracovaným potravinám

 

Jedlá podporujúce obnovu pečene:

Rastliny bohaté na chlorofyl, najmä výhonky mladého jačmeňa, mikroriasy, ako napr. spirulina a chlorella, ako aj petržlenová vňať a klíčky žeruchy, alfalfa a iné.

ZDIEĽAŤ