Robia sa vám ľahko modriny, pociťujete neodolateľnú chuť na sladké, máte kašovitú stolicu, potíte sa výrazne cez deň aj bez fyzickej námahy, nadúva vás z každého jedla? Dôvodom je oslabená slezina. Dokážete zjesť iba malé množstvo jedla naraz, pociťujete častokrát nevoľnosť, nesedia vám studené nápoje, zapácha vám z úst, krvácajú vám ďasná alebo by ste dokázali „zjesť aj slona“? Tu je príčinou oslabený žalúdok. Spoločné však majú jedno – obe patria pod element Zem.

Článok pokračuje pod reklamou.

Yin orgán: slezina / pankreas

Yang orgán: žalúdok

zmyslový orgán: ústa

tkanivo: svaly

emócie: starosti a úzkosť

zvuk hlasu: spev

ročné obdobie: neskoré leto

farba: žltá, hnedá

chuť: sladká

 

Ročné obdobie:

Aby sme mohli ľahšie splynúť s týmto obdobím prechodu teplých letných dní do jesene, s jej očarujúcimi chladnými ránami a záhadnými večerami, je dôležité si vyberať potraviny s harmonizujúcimi vplyvmi na ľudské telo a myseľ. Jedlá pre toto obdobie sú charaktrerizované stredne sladkou chuťou. Aby sa tento ich vplyv prejavil v dostatočnej miere, je dôležité ich zaradiť ku každému jedlu počas dňa. V tomto období sa vo viacerých kultúrach praktikuje tiež krátky pôst, a to zvyčajne trojdňový, ktorý pozostáva z konzumácie jedného druhu zrna. Týmto spôsobom telo získava príliv pozitívnej energie na prekonanie zmien teploty a prispôsobeniu sa chladnejšej klíme. K elementu Zem sa pridružujú orgány slezina / pankreas a žalúdok, ktoré priamo zodpovedajú za trávenie, rozklad jedla a vstrebávanie živín.

 

Odporúčané jedlá:

Stredne sladké, žlté a okrúhle jedlá majú tendenciu harmonizovať telo a tiež reprezentujú stred, keďže toto obdobie spadá do stredu čínskeho roka.

Zelenina – hokaido, kapusta, cibuľa, karfiol, tekvice, mrkva, uhorka

Obilniny – pšeno, ovos, sladká ryža

Strukoviny – žlý hrach

Byliny – fenikel, kuzu, aníz, sedmokráska

Korenie – škorica, vanilka, kurkuma, klinček

Článok pokračuje pod reklamou.

Nevhodné jedlá:

Pri oslabenom elemente Zem a tým pádom trávením, sa v prvom rade vyhýbajte studeným potravinám a nápojom a výrazne sladkej chuti (aj chladenému ovociu). Žalúdok potrebuje prirodzene sladkú chuť (tekvice, pšeno, a iné) a teplo. Opačný extrém horúceho však tiež neprospieva vášmu tráveniu. Okrem toho výrazne ovpyvňuje vaše trávenie rýchla konzumácia jedál (nedostatočné požutie), rozprávanie sa pri jedle, či zapíjanie jedla nápojmi. Taktiež sa treba vyhýbať pokrmom, ktoré pozostávajú z viacerých kombinácií potravín.

 

Príprava jedál:

Jedlá by sa mali pripravovať veľmi jednoduchým spôsobom s minimálnym množstvom dochucovadiel a miernou príchuťou. Ľudia s oslabeným elementom Zem by mali variť krátko, do 10 min.

 

Ako rozpoznáme človeka, ktorého slezina / pankreas sú v harmónii?

Ľudia s rovnováhou sleziny / pankreasu sú väčšinou veľmi ťažko pracujúci, praktickí a veľmi zodpovední. Radi vychovávajú samých seba, ale aj druhých, sú tiež veľmi aktívni a stabilní. Majú veľmi dobrý vzťah k jedlu a dobré trávenie. Ich končatiny sú mocné, správanie disciplínované a často majú veľmi kreatívne nápady.

 

Príznaky nerovnováhy sleziny / pankreasu:

Najcharakteristickejším znakom je chronická únava, fyzická, aj mentálna stagnácia. Následkom takejto stagnácie je kreatívny vývoj osobnosti pozastavený. Tieto osoby majú zvyčajne slabé trávenie, sprevádzané mnohými príznakmi ako nevoľnosť, nadúvanie, riedka stolica a znížená chuť do jedla. Častým príznakom je tiež nerovnováha hladiny cukru v krvi.

ZDIEĽAŤ