Výrazne pikantná chuť, veľa cibuľe či cesnaku, biela farba a ryža – to sú všetko preferencie ľudí s oslabeným elementom Kov – pľúca, hrubé črevo. Títo ľudia majú zvyčajne problémy s pokožkou, či vo forme akné, ekzému alebo až psoriázy. Bývajú zahlienení, mávajú sennú nádchu, prípadne trpia astmou. Hlavným problémom však býva ich trávenie. Menovateľa majú ale všetci rovnakého – zanesené hrubé črevo.

Článok pokračuje pod reklamou.

Yin orgán: pľúca,

Yang orgán: hrubé črevo

zmyslový orgán: nos / čuch

tkanivo: koža a vlasy

emócie: melanchólia

zvuk hlasu: plač

ročné obdobie: jeseň

farba: biela

chuť: štiplavá

 

Ročné obdobie:

Jeseň je obdobím, kedy si treba zorganizovať spôsob života po trochu porozhadzovanom štýle v období leta. Jedlá s pikantnou príchuťou prispievajú k povzbudeniu tejto činnosti a tiež v mentálnej príprave a koncentrácii na túto zmenu. Jedlá, ktoré sprevádzajú element Kov sú výdatnejšie oproti minulému obdobiu. Na prípravu jedál, ktoré odrážajú kvality jesene, si treba uvedomiť hojnosť kontrastov tohto obdobia.

Článok pokračuje pod reklamou.

Odporúčané jedlá:

Zelenina – zeler, petržlen, reďkovka, cibuľa, kaleráb, cesnak

Obilniny – ryža natural, jačmeň

Strukoviny – biela fazuľa

Korenie – chilli, kari, zázvor

Byliny – šalvia, bazalka, oregáno, rozmarín, kôpor, breza

 

Nevhodné jedlá:

Ľudia s oslabeným elementom Kov by mali ako prvé vyradiť zo svojho jedálnička všetky mliečne výrobky (mlieko, maslo, syry, jogurty, a pod.). Všetky mliečne výrobky výrazne zanášajú hrubé črevo a zahlieňujú pľúca. Vyskúšajte na mesiac vylúčiť tieto potraviny zo svojej stravy a uvidíte výsledok. Výrazne sa vám zlepší pleť, nebudete sa budiť ráno zahlienení, nebudete potrebovať každý deň vreckovky na vysmrkanie sa, upraví sa vám ekzém a v neposlednom rade zlepší trávenie. Druhou výrazne zaťažujúcou potravinou pre oslabený element Kov je cukor.

 

Príprava jedál:

Ak chcete podporiť element Kov – pľúca, hrubé črevo, pripravujte jedlo varením dlhším ako 20 min, s väčším množstvom vody za nízkej teploty.

 

Jedlá pomáhajúce chrániť pľúca a hrubé črevo:

Bežne majú ľudia od troch do päťtnásť kíl usadenín v hrubom čreve v dôsledku svojho životného štýlu. Na to, aby ste odstránili nánosy v hrubom čreve a prečistili tak aj vaše pľúca a pokožku, potrebujete pridať do svojho jedálnička v prvom rade celozrnné obilniny. Najvhodnejšou voľbou je ryža natural alebo jačmeň, použiť však môžete aj špaldu či raž. Chuť vášho jedla by mala byť pikantná, nie však extrémne.
Výbornými sú aj ľanové semienka – vytvárajú ochranný povlak na sliznici, čím pomáhajú obnovovať sliznicu pľúc a hrubého čreva, odstrániť hrubé nánosy starého hlienu a nahradiť ich čistým, vlhkým povlakom. Takisto si pridajte do jedálnička potraviny bohaté na vlákninu, najmä zeleninu.

 

Ako rozpoznáme človeka, ktorého pľúca, hrubé črevo sú veľmi vitálne?

Ľudia so silným elementom Kov sa zvyčajne držia svojich princípov a dodržiavajú svoje záväzky. Ak však dôjde k situácii, keď sa musia niečoho vzdať, napríklad vzťahu, tak konajú bez emocionálneho ovládania sa, čo však zvyčajne vyrieši ich situáciu celkom rýchlo. Naopak, ľudia so slabými pľúcami potláčajú tieto pocity do vnútra a nikdy sa ich úplne nevzdajú.

ZDIEĽAŤ