V súčasnosti sa veľa rozpráva a píše o správnom pitnom režime a o filtrácií vody. Zabezpečenie si pitného režimu výlučne prostredníctvom balených minerálnych vôd sa dnes neberie za najzdravší spôsob, je to okrem iného finančne náročné a navyše nešetrné voči životnému prostrediu. Možno práve z tohto dôvodu sa v poslednom období na našom trhu objavujú rôzne druhy filtračných zariadení, ktoré slúžia na úpravu pitnej vody priamo v našich domácnostiach.

Článok pokračuje pod reklamou.

Pokiaľ však nemáme možnosť „vlastnej výroby“ zdravej filtrovanej vody, tak najjednoduchším spôsobom ako si zlepšiť kvalitu pitnej vody je jej prevarenie. Teplota varu vody (100ºC) je účinným dezinfekčným prostriedkom na odstránenie rôznorodých patogénov. Nedostatkom tohto postupu je fakt, že prevarením vody nedokážeme eliminovať ťažké kovy a ani dusičnany. Na odstránenie chlóru je vhodné ponechať nádobu s vodou postáť do nasledujúceho dňa. Ideálne bude, ak večer prevaríme vodu počas 5 až 10 minút bez pokrievky a do nasledujúceho rána necháme postáť. Potom 1/3 z vrchu si odoberiete a to môžete piť. Dôležité je, že vodu pred naberaním nepremiešate.Ako vidíme uvedením vody na teplotu varu sa škodlivín a toxických látok nezbavíme, preto filtrácia vody predstavuje najúčinnejší spôsob ako získať kvalitný zdroj zdraviu prospešnej vody. V súčasnosti máme na našom trhu viaceré druhy filtračných zariadení slúžiacich na úpravu vody z vodovodu priamo v domácnosti.

 

Nádobové filtre
Predstavujú ideálne riešenie úpravy pitnej vody v domácnostiach s nízkou spotrebou vody. Ich hlavnou výhodou je fakt, že nevyžadujú žiadnu inštaláciu ani údržbu. Vďaka svojmu malému objemu a hmotnosti sa stávajú praktickým a prenosným pomocníkom vo „výrobe“ zdravej pitnej vody v pohodlí vlastnej domácnosti, na chate, v kancelárii a pod. Nevýhodou ostáva, že nádobové filtre majú kapacitu len 1- 2 litre vody, pričom príprava jedného litra zaberie približne 5 – 10 minút. Filtre fungujú na jednoduchom princípe, keď je voda naliata do hornej nádoby a preteká cez filter do dolnej nádoby. Technológia filtračných vložiek redukuje obsah chlóru a trihalometánov, organických nečistôt a niektorých ťažkých kovov, zároveň však zachováva ióny vápnika a horčíka, čím neovplyvňuje prirodzené minerálne zloženie vody. Životnosť filtračnej vložky je udávaná v závislosti od výrobcu v počte dní (30-60dní) alebo množstve litrov prefiltrovanej vody (150 – 3000L). Praktickým doplnkom nádobových filtrov je indikátor životnosti filtra, ktorý včas informuje o potrebe ďalšej výmeny.

Vodné filtre prietokové a tlakové
Pri väčšej spotrebe vody vo viacčlenných domácnostiach je výhodné si zaobstarať vodné filtre, ktoré upravujú vodu tečúcu priamo z vodovodného kohútika. Na trhu existujú prietokové filtre alebo nazývané aj filtre tretieho kohútika, ktoré sú schopné dodávať 1-3 litre vody za minútu. V závislosti od druhu znečistenia pitnej vody a našich potrieb si môžeme zvoliť ľubovoľnú kombináciu filtračných vložiek (uhlíkové alebo špeciálne filtre odstraňujúce špecifické kontaminanty napr. dusičnany, špecifické ťažké kovy ako arzén, olovo a pod.) Filtračná vložka s aktívnym uhlím limituje široké spektrum ťažkých kovov, špecifických organických nečistôt (chlór a jeho nebezpečné zlúčeniny trihalometány, dusičnany) a optimalizuje tvrdosť vody bez výrazného narušenia prirodzeného obsahu minerálov v pitnej vode. Životnosť každého filtra závisí od typu filtračnej vložky a stupňa znečistenia vstupnej vody, preto je nevyhnutné zistiť si tieto parametre u svojho dodávateľa.

Článok pokračuje pod reklamou.

Filtračné zariadenia na princípe reverznej osmózy
Reverzná osmóza je najjemnejším spôsobom filtrácie vody, ktorý vďaka svojej polopriepustnej membráne s pórmi veľkosti 0,0001 – 0,0002 μm , prepúšťa iba najmenšie častice akými sú molekuly vody. Všetky ostatné zdraviu škodlivé nečistoty akými sú ťažké kovy, dusičnany, chlór či pôvodcovia bakteriálnych alebo parazitárnych ochorení membrána neprepustí do filtrovanej vody. Táto technológia je natoľko účinná, že odstráni 95 – 98 % všetkých rozpustných látok vrátane minerálov nevyhnutných pre zdravie človeka (vápnik, horčík, uhličitany, draslík). Preto mnohí výrobcovia filtračných zariadení obohatili technológiu o mineralizačnú vložku, ktorá dodatočne obohacuje filtrovanú vodu o minerály v optimálnom pomere (celkový stupeň mineralizácie: 121 mg/l; Ca2+ 26,4 mg/dm3; Mg2+ 20,1 mg/dm3;Na+ 1,3 mg/dm3; K+ 0,7 mg/dm3; CO32- 25,1 mg/dm3; HCO32- 30,6 mg/dm3; SO42- 12,4 mg/dm3, Cl- 5,0 mg/dm3). V závislosti od typu filtračného zariadenia je odporúčaná doba výmeny filtračných vložiek v pravidelných 6 až 12 mesačných intervaloch.

Príjem čistej a zdraviu prospešnej vody by mal byť odteraz našou najvyššou prioritou. Veď všetky fyziologické procesy odohrávajúce sa v ľudskom organizme prebiehajú vo vodnom prostredí a každý uzdravujúci a životodarný proces, ktorý sa deje v našom tele, sa deje pomocou vody. Aby sme boli zdraví a plní života musíme denne prijať 1,5 – 2 litre kvalitnej čistej vody, v závislosti od jedálnička (ak jeme viacej slaných a suchých potravín potrebujeme vody viacej, ale ak mame jedálničiek bohatý na vodu – polievka, cestoviny …, tak môžeme pitný režim znížiť).

Voda tečúca z našich vodovodov je dnes, v mnohých prípadoch nedostatočne ošetrená, môže obsahovať nebezpečné trihalometány – zvyšky zlúčením chlóru, dusičnany či ťažké kovy. V prvom rade by sme si mali nechať overiť kvalitu našej pitnej vody u dodávateľa.

Pokiaľ sa rozhodnete pre kúpu filtračného zariadenia, zvážte si najskôr aký typ bude vašim požiadavkám najviac vyhovovať. Nádobové filtre sú vhodné skôr pre menšie domácnosti s nízkou spotrebou vody. Pri väčšej spotrebe vody je nutné počítať s dlhším časom prípravy či si vodu vopred pripraviť do zásoby do chladničky. Prietokové filtre tzv. tretieho kohútika sú schopné dodávať až niekoľko litrov za minútu. Dôležitou skutočnosťou je poznať životnosť filtračných vložiek a nezabúdať na ich výmenu.

ZDIEĽAŤ