Strava podľa krvných skupín je individualizovaný prístup k stravovaniu sa, ktorý kombinuje vedecké poznatky o človeku, zdravotnú históriu a genetiku. Každá krvná skupina vznikla v rôznych časoch vývoja človeka a preto ovplyvňuje ako ľudia z každej skupiny reagujú na jedlo a choroby.
Článok pokračuje pod reklamou.Jedným z kľúčov k nájdeniu vašej správnej stravy, ktorá vám pomôže zlepšiť zdravotný stav, je zistenie, koľko bielkovín potrebuje vaše telo. Táto diéta je skvelým sprievodcom ako to zistiť. Zakladateľom tejto teórie bol Dr. James D’Adamo. Jeho syn Dr. Peter D’Adamo pokračoval v jeho šľapajach a v roku 1996 vydal bestseller “Žite správne – 4 krvné skupiny, 4 programy”.
Dr. D’Adamo vyhlásil, že špecifické bielkoviny, nazývané lektín, vzájomne pôsobia s antigénmi na červených krvinkách. Keďže krvinky rôznych skupín majú špecifické antigény na svojom povrchu, tak každé jedlo ovplyvní jednotlivca iným spôsobom, v závislosti od krvnej skupiny.
Táto filozofia je založená na teórii, že každé významné obdobie v spoločenskom vývoji ľudstva je spojené s novými podmienkami životného prostredia a novou krvnou skupinou. Ľudia začali ako lovci-zberači, naháňajúc stáda divokých zvierat. Naša strava v tom období bola založená hlavne na mäse a na kombinácií divokých rastlín a koreňov. Geneticky sme sa prispôsobili, aby sme získali čo najviac živín z týchto zdrojov. Krvná skupina 0 je najstaršia zo všetkých, a preto ľudia s touto skupinou fungujú najlepšie na strave zloženej z mäsa. V tom čase sa obilniny a mliečne výrobky ešte nevyrábali a tak ich telo môže mať problémy s trávením týchto produktov. Keď pred asi 15 000 rokmi ľudia začali obhospodarovať pôdu a farmárčiť, naša strava sa dramaticky zmenila z mäsa na rastlinne založenú, s dôrazom na obilniny, zeleninu, strukoviny a mliečne výrobky z prvých domácich zvierat. Gény týchto farmárov si postupne zvykli na túto novú stravu, a tak vznikla ďalšia krvná skupina A. Ak vám v žilách prúdi práve “Áčko”, tak vám najviac vyhovuje strava založená na potravinách rastlinného pôvodu a zo všetkých krvných skupín sa cítite najlepšie ak prejdete na vegetariánsku stravu. Neskôr sa objavili nomádi a tí zasa konzumovali najmä kultivované rastliny a živočíšne výrobky. Toto viedlo k vzniku skupiny B, pretože ľudia potrebovali v strave pružnosť, aby mohli vstrebať živiny aj z rastlín aj zo zvierat. Podľa D’Adama je skupina B najvhodnejšia na konzumáciu mliečnych výrobkov. Pred zhruba 900 až 1000 rokmi sa vyvinula ďalšia skupina AB, ktorá je veľmi citlivá, vzácna a záhadná. Je odsúdená na moderný život a má zmiešané vlastnosti skupín A a B, čiže môže tolerovať zmiešanú stravu. Vo väčšine prípadov je pravda, že ľudia s krvnou skupinou 0 sú, tak ako lovci-zberači, viac fyzicky orientovaní a ich telo potrebuje väčší prísun bielkovín. Ale majú problém pri trávení pšenice a iných obilnín. Áčkari sú zas viac priťahovaní k vegetariánstvu a Béčkari si rozumejú s mliečnymi výrobkami.
Článok pokračuje pod reklamou.Tabuľka – popis
0 – skupina
„Nulkári“ by okrem iného mali do svojho jedálnička zaradiť zeleninu bohatú na vitamín K ako je kel, rímsky šalát, rôzne druhy kapusty a brokolica. Títo jednotlivci majú podľa D’Adama problém so zrážanlivosťou krvi a táto zelenina im v tom pomôže. Ďalšia nápomocná zelenina je pór, okra, cibuľa, paštrnák, paprika, repa. Naopak, vyhýbať by sa mali karfiolu, hríbom, kukurici, kapuste, baklažánu, horčičným listom, zemiakom, avokádu, klíčkom a olivám. Z ovocia majú povolené hlavne zásadité druhy ako sú čerstvé alebo sušené slivky, figy, hrozno, čerešňová šťava, banány a jablká. Ich nepriateľmi sú melóny, rebarbora, pomaranče, černice, jahody, nektárinky a kokos. Z mäsa im najviac vyhovuje hovädzina, byvol, jahňa, treska, sleď, losos a sardinky. Medzi zakázané patria bravčovina, šunka, slanina, hus, sumec a kaviár. Čo sa týka tukov tak zelenú majú ľanový a olivový olej, tekvicové semienka a vlašské orechy sú najlepšie. Červenú zas majú arašidový, svetlicový a kukuricový olej, para orechy, kešu, arašidy, pistácie a mak.
A – skupina
Áčkari sú pôvodní poľnohospodári a ich strava by mala pozostávať teda hlavne z obilnín, ovocia a zeleniny. Bielkovinové zdroje v ich jedálničku by mali byť sója, tofu a strukoviny. Z mäsa majú povolené iba ryby. Okrem mäsa by sa mali vyhýbať mliečnym produktom, pšenici, ľadvinovej fazuli a mesačnej fazuli. Jeho teória je, že táto skupina si zo zakázaných potravín vytvorí v tele toxíny oveľa rýchlejšie ako iné skupiny. Ak vylúčia mäso a živočíšne výrobky tak sa nebudú vystavovať toxínom v takej veľkej miere. Mliečne výrobky sa dajú ľahko nahradiť jogurtmi a mliekom zo sóje, mäso sa zas môže vymeniť za strukoviny a tofu.
B – skupina
Béčkari majú asi najväčší výber potravín, ale zase ľahko priberú z arašidov, sezamu, pohánky a šošovice. Mliečne výrobky sú veľmi dobre znášané touto krvnou skupinou, a ak sú konzumované s mierou tak stabilizujú ich metabolizmus. Najvhodnejšie mliečne produkty sú jogurt, cottage syr, feta, kefír, ricotta, mozzarella, mlieko. Menej vhodné je maslo, brie, čedar, cmar a camembert. Ostatné vhodné potraviny, ktoré zároveň podporujú chudnutie, sú vajcia, pečeň, zelená zelenina, čaj zo sladkého drievka, červené mäso ( kozie, jahňa, zajac, divina, morka). Z orechov a semienok nie je žiaden druh vhodný, neutrálne sú iba vlašské, mandle, pekanové, makadamia, gaštany, ľan, para. Zeleniny si môžu dopriať koľko chcú a zakázané sú iba opuncie, avokádo, kokos, melón, granátové jablko a tomel (kaki).
Niektoré etnické skupiny, ako napríklad africké či ázijské národy, nemusia dobre znášať stravovanie podľa tejto krvnej skupiny.
AB – Skupina
Jednotlivci s krvnou skupinou AB majú, rovnako ako Áčkari, nízku hladinu žalúdočnej kyseliny a preto môžu ťažšie tráviť mäsá a tuky. Údené mäsá, mäkké syry, kurča, plnotučné mlieko, bravčovina, hovädzina a rafinované oleje im môžu robiť viac problémy ako drvivej väčšine. Moriak, jahňa, tuniak a treska sú oveľa vhodnejšie. Medzi rastlinné bielkoviny patrí tofu, vajcia, kozie syry, jogurt, nízkotučné syry a orechy v malých množstvách. Vo všeobecnosti sa týmto ľuďom darí na strave z celozrnných obilnín, ovocia a zeleniny. Najlepšie je vyhýbať sa pšenici, pretože tá ich telo veľmi prekysľuje. A tak je ovos, ryža a naklíčená pšenica oveľa lepšia alternatíva. Kukurica (a výrobky z nej – škrob, sirup …) a pohánka tiež nie sú odporúčané. Aj napriek tomu, že zelenina sa odporúča každej skupine, ABéčkari by nemali jesť artičoky, avokádo, papriku, čierne olivy a reďkovku. Z ovocia sú pre nich najvhodnejšie citróny, grapefruity, bobuľovité plody, ananás, čerešne, hrozno a slivky.
Táto skupina sa neznáša veľmi dobre s kokosom, jačmenným sladom, želatínou, octom a čiernym korením.
Ako každá iná filozofia ohľadom stravovania, aj táto zachádza niekedy až do extrému. Nositelia krvnej skupiny 0 nevyžadujú až také veľké množstvá živočíšnej bielkoviny ako odporúča D’Adamo. Nad určité množstvo môže byť aj bielkovina škodlivá pre každého, bez ohľadu na krvnú skupinu, a to môže byť jeden z dôvodov vysokého výskytu osteoporózy, chorôb tráviaceho traktu, srdcového ochorenia, rakoviny hrubého čreva a prostaty. Väčšina ľudí bežne konzumuje 6 krát viac mäsa ako ich telo potrebuje, preto odporúčanie jesť mäsa šte viac môže viesť k závažným zdravotným problémom.
Článok pokračuje pod reklamou.Navyše, ľudstvo je v dnešnej dobe závislé na obilninách, hlavne pšenici a raži, čo spôsobuje problémy s tráviacim traktom, kožné problémy a autoimunitné ochorenia. Obilniny ako ryža natural, pohánka, kukurica, proso, quinoa, amarant, ovos sú však lepšie tolerované a stráviteľné.
Stravovanie sa podľa tejto filozofie môže byť výzvou v domácnosti s rôznymi krvnými skupinami, kedy by to znamenalo varenie dvoch až troch rôznych jedál naraz.
Zdroje:
Joshua Rosenthal – Integrative Nutrition: Feed your hunger for health and happiness
http://www.mybloodtypediet.org/
http://www.everydiet.org/diet/blood-type-diet
http://www.diet.com/g/blood-type-diet
Rozdelenie podľa krvných skupín
Krvná skupina
áno
0 kel, rímsky šalát, rôzne druhy kapusty, brokolica, pór, okra, cibuľa, paštrnák, paprika, repa, čerstvé alebo sušené slivky, figy, hrozno, čerešňová šťava, banány, jablká, hovädzina, byvol, jahňa, treska, sleď, losos, sardinky, ľanový a olivový olej, tekvicové semienka a vlašské orechy
A obilniny, ovocie, zelenina, sója a tofu, strukoviny, ryby
B jogurt, cottage syr, feta, kefír, ricotta, mozzarella, mlieko, vajcia, pečeň, zelená zelenina, čaj zo sladkého drievka, červené mäso (kozie, jahňa, zajac, divina, morka), vlašské orechy, mandle, pekanové, makadamia a para orechy, gaštany, ľan
AB moriak, jahňa, tuniak a treska, tofu, vajcia, kozie syry, jogurt, nízkotučné syry a orechy, celozrnné obilniny, ovocie a zelenina, ovos, ryža a naklíčená pšenica, citróny, grapefruity, bobuľovité plody, ananás, čerešne, hrozno a slivky
nie
0 karfiol, hríby, kukurica, kapusta, baklažán, horčičné listy, zemiaky, avokádo, klíčky, olivy, melóny, rebarbora, pomaranče, černice, jahody, nektarinky a kokos, bravčovina, šunka, slanina, hus, sumec, kaviár, arašidový, svetlicový a kukuricový olej, para orechy, kešu, arašidy, pistácie a mak
A mäso, pšenica, ľadvinová a mesačná fazuľa
B maslo, brie, čedar, cmar, camembert, kurča, opuncie, avokádo, kokos, melón, granátové jablko a tomel
AB mäsá a tuky, mäkké syry, údené mäsá, kurča, bravčovina, hovädzina, plnotučné mlieko a rafinované oleje, pšenica, kukurica (a výrobky z nej – škrob, sirup …), pohánka, artičoky, avokádo, paprika, čierne olivy a reďkovka, kokos, jačmenný slad, želatína, ocot a čierne korenie